Festiwal ASPEKTY 2007

01 XI – 02 XII 2007 |

Prawa człowieka w aspekcie wielokulturowości – wędrujący festiwal RAI

Pierwsza edycja festiwalu ASPEKTY odbyła się pod nazwą „Prawa człowieka w aspekcie wielokulturowości – wędrujący festiwal RAI”. Impreza rozpoczęła się na początku listopada cyklem warsztatów w toruńskich gimnazjach oraz liceach. Uczniowie wzięli udział w zajęciach na temat praw człowieka, uchodźców, mniejszości narodowych/ etnicznych/ religijnych, stereotypów etc.

 

 

Głowna część festiwalu odbyła się w dniach 29.11. – 2.12.2007  w Kinie Orzeł w Toruniu i złożyły się na nią warsztaty, dyskusje panelowe oraz pokazy filmów, które udostępnione nam były dzięki uprzejmości londyńskiego The Royal Anthropological Institute of Great Britain and Ireland. Każdy festiwalowy dzień poświęcony był innemu zagadnieniu. Podczas pierwszego dnia zajęliśmy się tematem wielokulturowych społeczności, przeciwdziałania tworzeniu się kulturowych gett, promowania postawy poszanowania dla odmienności.

Dzień drugi był zwróceniem uwagi na funkcjonujące we współczesnym świecie stereotypy związane z płcią oraz skupienie się na zagadnieniu tożsamości płciowej oraz seksualnej i jej kształtowania się w różnych kulturach.

Trzeci dzień festiwalu to dzień rozbrzmiewający muzyką – muzyka rozpatrywana była tu jako ważny element kulturowej/grupowej tożsamości. Poruszany był także temat muzyki jako języka ułatwiającego porozumienie pomiędzy różnymi grupami oraz ich wzajemne poznanie się.

Festiwal zakończył się koncertem zespołu LaLei, którego twórczość inspirowana jest tradycyjna muzyką kultur Wschodu.

Impreza odbyła się dzięki wsparciu finansowemu Urzędu Miasta Torunia oraz British Council i wpisała się w strategię miasta, które stara się o uzyskanie miana Europejskiej Stolicy Kultury 2016.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

grzegorz bojanek

electronic sound artist, improviser and music entrepreneur

destroyka

Quod turget, urget.

A POPROSTU

portfolio

%d blogerów lubi to: